Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (SR)
Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas : 4 Hijau
Bil Murid : 25 orang
Tarikh : 21 Februari 2011
Masa : 8.15-9.15 pagi
Tema : Pengurusan diri
Tajuk : Penampilan diri yang positif
A) Hasil Pembelajaran:
Pada akhir aktiviti ini, murid dapat
1. Pelajar dapat menerangkan penampilan diri yang positif
2. Menunjukkan penampilan diri yang positif dan meyakinkan.
3. Menghargai diri dengan menunjukkan penampilan diri yang positif.
B) Isi kandungan:
1. Berdasarkan gambar yang diberikan, pelajar menunjukkan penampilan yang positif.
2. Guru menerangkan cara dan kepentingan menjaga penampilan diri yang positif.
3. Guru membimbing pelajar menunjukkan penampilan yang positif.
C)Penerapan Nilai:
- penampilan diri
- perwatakan
- menghormati
D)Unsur Patriotisme:
- Bersyukur atas keamanan dan kemakmuran Malaysia
- Berbangga hidup di Malaysia
D) Pengetahuan Perlu ada:
- Murid mengetahui perlunya penampilan yang positif agar dapat disukai semua
E)Bahan sumber P&P:
Tudung
selengang
Kertas Warna dan bergambar
Kad keras
Pita pelekat 1 helai
1 helai
1 keping
25 keping
1 gulung
Prosedur Perlaksanaan Elemen pengurusan
Pembelajaran Bestari/ kemahiran Generik
Catatan
Set Induksi (10 minit)
Guru meminta 2 pelajar berdiri dan kehadapan
1- Pelajar yang tidak berpakaian kemas
2- Pelajar yang berpakaian kemas dan bersih
Murid meminta pelajar untuk menyatakan pendapat mereka tentang tajuk yang akan di bincangkan iaitu penampilan diri
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
KBF: Menjana idea
KB: Berfikir, melihat dan mendengar Nilai murni:
Kekemasan dan penampilan yang menarik
Perkembangan Pengajaran:
Langkah 1: (15 Minit)
Guru akan berbincang dan berkongsi maklumat tentang fakta penampilan yang positif menurut islam dan masyarakat umum.
Guru menunjukkan rajah dan gambar
Guru menunjukkan demontrasi pemakain tudung secara islam
Guru juga akan menyatakan kepentingan penampilan yang positif
KBF: Menjana idea
STRATEGI: Generatif dan direktif
KBF: Banding beza
Langkah 2 (20 minit)
Guru mengeluarkan arahan:
• Setiap pelajar diberikan 1 gambar dan guru akan meminta pelajar menampalnya di atas papan hitam penampilan yang positif
• Pelajar diminta membezakan penampilan terbabit.
TKP:
Interpersonal, intrapersonal, linguistik
STRATEGI:
Direktif, Generatif
KBF: Meneroka idea, memproses maklumat
KB: Menyusun maklumat, menyampaikan maklumat
Nilai:
Kerjasama
Menghormati
Langkah 3 (5 minit)
Kuiz spontan diberikan untuk menjana pemikiran dan menilai tahap kefahaman pelajar
Token ekonomi diberikan bagi menghargai kefahaman pelajar.
Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif:
Nilai:
Kemahiran berfikir
Penutup 4 (5 minit)
Latihan pengukuhan diberikan agar dapat meningkatkan ingatan dan pemahaman pelajar dalam jangka masa yang panjang..
Pembelajaran Koperatif dan Kolaboratif
BSPP:
bahan edaran
Nilai:
Kemahiran berfikir
Tanggungjawab melaksanakan amanah